Voices of Students-10

Öğrencilerin Sesinden Türkiye ve Japonya Tanıtımı-5 
“Kochi ve Tekirdağ ile Değişim Programı; Kültürel Değişim ve Afet Eğitimi”

Türk Japon Vakfı (TJV) ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) Türkiye Ofisinin Covit-19 salgını döneminde yürüttüğü “Voices of Students; Introduction of Turkey & Japan” – “Öğrencilerin Sesinden; Türkiye ve Japonya Tanıtımı” çevrimiçi seminerlerinin beşincisi Kochi ve Tekirdağ illeri arasında 27 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleştirildi. Kochi-Kuroshio Ogata Lisesi öğrencileri ile Tekirdağ-Şarköy Cumhuriyet Orta Okulu öğrencileri kültürel tanıtımların yanı sıra, afetler ve afet eğitimi alanındaki uygulamalar konusunda karşılıklı bilgi değişiminde bulundu.

Seminerde Şarköylü öğrenciler kültürel değişim bölümünde; yöre folklorunu, kiraz festivalini, Tekirdağ’ın doğal ve tarihi öğelerini tanıttı, ayrıca afet eğitimi bölümünde ise; 1999 Marmara depremi ile 1912 Mürefte-Şarköy depremi hakkında bilgi vererek okuldaki afet tatbikatlarına yönelik paylaşımda bulundu.

Benzer şekilde Kuroshiolu öğrenciler de okullarını ve ilçelerini video eşliğinde tanıtmış, bölge için beklenen deprem ve tsunamiye yönelik yaptıkları hazırlıklar, özellikle de okul çevresinde yaşayanlarla birlikte düzenledikleri tatbikatlar ile okulda depolanan acil durum gıdaları hakkında bilgilendirme yaptı.

Yaklaşık 90 katılımcının takip ettiği seminerin oldukça faydalı olduğu gözlendi.

Katılımları ve açış konuşmalarıyla bizleri onurlandıran Tekirdağ Valisi sayın Aziz Yıldırım ile her iki okulun Müdürüne ve kapanış konuşması yapan JICA Türkiye Ofisi Başkanı sayın Nobuhiro Ikuro’ya çok teşekkür ederiz.

Seminer Videosu (özet) için tıklayın

İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

E-Bülten üyeliğine kayıt olun,
Etkinliklerden haberdar olun.

Ad:
Soyad:
E-posta:
 

Son Eklenenler