Voices of Students-13

Öğrencilerin Sesinden Türkiye ve Japonya Tanıtımı-8 
Hyogo ve Van ile Değişim Programı; Kültürel Değişim ve Afet Eğitimi

Türk Japon Vakfı (TJV) ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) Türkiye Ofisinin Covid-19 salgını döneminde yürüttüğü “Voices of Students; Introduction of Turkey & Japan” – “Öğrencilerin Sesinden; Türkiye ve Japonya Tanıtımı” çevrimiçi seminerlerinin sekizincisi Hyogo ve Van illeri arasında 11 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirildi. Seminerde Maiko Lisesi öğrencileri ile Erciş Tenzile Ana Ortaokulu öğrencileri, kültürel değişimin yanı sıra afet risk azaltma ve afet eğitimi konusunda bilgi değişiminde bulundu.

İlk bölümde Ercişli öğrenciler, Türkiye ve Van’ın doğal ve kültürel güzelliklerinin yanı sıra iki ülke arasındaki dostluk ilişkileri hakkında bilgi vermiştir. Hyogo’lu öğrenciler de okullarını ve Hyogo ilini kısaca tanıtarak Japon kültüründen örnekler vermiştir.

Seminerin ikinci bölümünde ise Maiko Lisesi öğrencileri 1995 yılında gerçekleşen Hanshin Awaji Depremi ile 2011 yılındaki Büyük Doğu Japonya Deprem ve Tsunamisi hakkında bilgi verdikten sonra afet eğitimi ve afetlere hazırlık konusundaki faaliyetleri hakkında detaylı paylaşımda bulunmuştur. Tenzile Ana Ortaokulu öğrencileri ise 1999 Marmara, 2011 Van, 2020 Elazığ ve İzmir depremleri ile 2020 Başkale-Çatak Çığ felaketi hakkında bilgi paylaşımı sonrası okuldaki afetlere hazırlık, afet eğitimleri ve tatbikatlar konusunda bilgi vermiştir.

Katılımcıların ilgi ile takip ettiği seminer, öğrenciler arasındaki soru-cevap bölümü sonrasında başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

Seminerde konuşma yapan JICA Türkiye Ofisi Başkanı sayın IKURO Nobuhiro’ya, Hyogo Valiliği Paris Ofisi Başkanı sayın OE Shinichiro’ya ve Maiko Lisesi Müdürü sayın SHIMOMURA Katsuya’ya çok teşekkür ederiz.

Seminer Videosu (özet) için tıklayın

İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

E-Bülten üyeliğine kayıt olun,
Etkinliklerden haberdar olun.

Ad:
Soyad:
E-posta:
 

Son Eklenenler