Voices of Students-15

Öğrencilerin Sesinden Türkiye ve Japonya Tanıtımı-10
“Hyogo ve Çankırı ile Değişim Programı; Kültürel Değişim ve Afet Eğitimi”

Türk Japon Vakfı (TJV) ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) Türkiye Ofisinin Covid-19 salgını döneminde yürüttüğü “Voices of Students; Introduction of Turkey & Japan” – “Öğrencilerin Sesinden; Türkiye ve Japonya Tanıtımı” çevrimiçi seminerlerinin onuncusu Hyogo ve Çankırı illeri arasında 17 Haziran 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Seminerde Awaji Tsuna Lisesi öğrencileri ile Çankırı TOBB Fen Lisesi öğrencileri, kültürel değişimin yanı sıra afet risk azaltma ve afet eğitimi konusunda bilgi değişiminde bulundu.

Seminerin birinci bölümünde Çankırı’lı öğrenciler, Türkiye ve Çankırı’nın doğal, tarihi ve kültürel güzellikleri hakkında bilgi vermiş, Hyogo’lu öğrenciler de okulları ve Japon kültürüne ilişkin bilgi paylaşımında bulunmuştur. Seminerin ikinci bölümünde ise Tsuna Lisesi öğrencileri 1995 yılında gerçekleşen Hanshin Awaji Depremi ile 2011 yılındaki Büyük Doğu Japonya Deprem ve Tsunamisi hakkında önemli bilgiler vermiş, devamın da afet eğitimi ve afetlere hazırlık konusundaki faaliyetleri özetlemiştir. TOBB Fen Lisesi öğrencileri ise 1999 Marmara, 2000 Çankırı, 2011 Van ve 2020 İzmir depremleri hakkında bilgi paylaşımı sonrası afetlere hazırlık konusunda bilgi vermiştir. Katılımcıların ilgiyle takip ettiği seminer, öğrenciler arasındaki soru-cevap bölümü sonrasında başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

Seminerde konuşma yapan JICA Türkiye Ofisi Başkanı IKURO Nobuhiro’ya, Hyogo Valiliği Afet Yönetim Projeleri Planlama Dairesi yöneticilerinden TAKAAKI Mukaijo’ya, Hyogo Üniversitesinden afet eğitim uzmanı Prof. Dr. SUWA Seiji’ye, Tsuna Lisesi Müdürü NAKAYAMA Shigehiro’ya ve TOBB Fen Lisesi Müdürü Doğan YILDIZ’a çok teşekkür ederiz.

Seminer Videosu (özet) için tıklayın

İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

E-Bülten üyeliğine kayıt olun,
Etkinliklerden haberdar olun.

Ad:
Soyad:
E-posta:
 

Son Eklenenler