Voices of Students-14

Öğrencilerin Sesinden Türkiye ve Japonya Tanıtımı-9 
“Miyagi ve Van ile 2011 Afetlerinin Onuncu Anma Yılında
Özel Değişim Programı; Kültürel Değişim ve Afet Eğitimi”

Türk Japon Vakfı (TJV) ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) Türkiye Ofisinin Covid-19 salgını döneminde yürüttüğü “Voices of Students; Introduction of Turkey & Japan” – “Öğrencilerin Sesinden; Türkiye ve Japonya Tanıtımı” çevrimiçi seminerlerinin dokuzuncusu 2011 yılında yıkıcı afetler yaşamış olan Miyagi ve Van illeri arasında, bu afetlerin “10. Yılı Anısına” 20 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Bilindiği üzere 11 Mart 2011’de Japonya’nın kuzeydoğusunda büyük bir deprem ve peşinden tsunami felaketi yaşanmış ve 23 Ekim tarihinde ise bu kez Van’da yıkıcı bir deprem meydana gelmişti. Bu afetlerin 10’uncu yıldönümünde gerçekleştirilen özel değişim programında, 2011’deki afetleri yaşamış Miyagi ilindeki Tagajo Lisesi öğrencileri ile Van Erciş’deki Tenzile Ana Ortaokulu öğrencileri yaptıkları sunumlarla hem bu afetleri andı hem de Türk ve Japon kültürü, afet risk azaltma ve afet eğitimi konularında bilgi paylaşımında bulundu.

İlk bölümde Ercişli öğrenciler, Türkiye ve Van’ın doğal ve kültürel güzellikleri, iki ülke arasındaki dostluk ilişkileri, Türkiye ve özellikle Van’da 2011 yılında yaşanan afetler ve afet eğitimi hakkında bilgi vermiştir. İkinci bölümde ise Tagajo Lisesi öğrencileri, Japon kültürü ve afet risk azaltma ve afet eğitimi konularında bilgi paylaşımında bulunmuştur. Tagajo Lisesi, Japonya’da Afet bölümünün (Afet Bilimi) bulunduğu ikinci lise olup, eğitim kapsamında öğrencilerin afet bölgelerinde yaptıkları çalışmalar da seminerde tanıtılmıştır.

Katılımcıların büyük ilgi gösterdiği seminer, öğrenciler arasındaki soru-cevap bölümü sonrasında başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

Programa katılımları ve konuşmalarıyla bizleri onurlandıran Japonya’nın Türkiye Büyükelçisi sayın SUZUKI Kazuhiro’ya, JICA Türkiye Ofisi Başkanı IKURO Nobuhiro’ya, Türk Japon Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nejat Bora SAYAN’a, Tagajo Lisesi Müdürü GORAI Ikuto’ya, Tenzile Ana Ortaokulu Müdürü Resul GEZİCİ’ye ve Miyagi Eğitim Üniversitesinden Doç. Dr. ODA Takashi’ye çok teşekkür ederiz.

Seminer Videosu (özet) için tıklayın

İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

E-Bülten üyeliğine kayıt olun,
Etkinliklerden haberdar olun.

Ad:
Soyad:
E-posta:
 

Son Eklenenler