Voices of Students-17

Öğrencilerin Sesinden Türkiye ve Japonya Tanıtımı-12
“Hyogo ve Antalya ile Değişim Programı; Kültürel Değişim ve Afet Eğitimi”

Türk Japon Vakfı (TJV) ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) Türkiye Ofisinin Covid-19 salgını döneminde yürüttüğü “Voices of Students; Introduction of Turkey & Japan” – “Öğrencilerin Sesinden; Türkiye ve Japonya Tanıtımı” çevrimiçi seminerlerinin on birincisi Hyogo ve Çankırı illeri arasında 1 Kasım 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Seminerde Nishinomiya Imazu Lisesi öğrencileri ile TOBB Fen Lisesi öğrencileri, kültürel ve afet eğitimi konularında paylaşımda bulundu.

Seminer her iki okulu temsilen birer öğrencinin açış konuşması ile başlamış ve ilk bölümünde Çankırılı öğrenciler, Türkiye ve Çankırı’nın doğal, tarihi ve kültürel güzellikleri hakkında bilgi vermiştir. Nishinomiya Imazu Lisesi öğrencileri de yaşadıkları bölge ile okulları ve Japon kültürüne ilişkin çok güzel paylaşımlarda bulunmuştur. Seminerin afet eğitimine ilişkin bölümünde ise Japon öğrenciler, 1995 Hashin Awaji Depremi ile afet zarar azaltmaya yönelik faaliyetleri ve okul kulübü olarak oluşturdukları afet önleme grubunun (ING) çalışmalarını hakkında detaylı bilgi vermiştir. Seminerin kültürel değişim oturumunda Japon öğrencilerin sunduğu kaligrafi (Shodo) gösterileri ile afet eğitimi oturumundaki müzik ile afet eğitimi tanıtımı oldukça beğeni kazanmıştır. Afet eğitimi oturumunda TOBB Fen Lisesi öğrencileri ise, son dönemde Türkiye’de yaşanmış afetlerden ve okul tatbikatlarından bahsetmiş ve sunumları içerisinde, 2011 yılında Van Erciş’deki depremde hayatını kaybeden Japon yardım gönüllüsü Atsushi Miyazaki’yi de anmıştır. Katılımcıların çok büyük bir ilgiyle takip ettiği seminer, öğrenciler arasındaki soru-cevap bölümü sonrasında başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

Seminerde konuşma yapan JICA Türkiye Ofisi Başkanı IKURO Nobuhiro’ya, Hyogo Valiliği Paris Ofisi Genel Müdürü OE Shinichiro’ya, Hyogo Üniversitesinden afet eğitim uzmanı Prof. Dr. SUWA Seiji’ye, Nishinomiya Imazu Lisesi Müdürü MATSUMOTO Toshinao’ya ve TOBB Fen Lisesi Müdürü Doğan YILDIZ’a çok teşekkür ederiz.

İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

E-Bülten üyeliğine kayıt olun,
Etkinliklerden haberdar olun.

Ad:
Soyad:
E-posta:
 

Son Eklenenler