Voices of Students-18

Öğrencilerin Sesinden Türkiye ve Japonya Tanıtımı-13
“Hyogo ve Van ile Değişim Programı; Kültürel Değişim ve Afet Eğitimi”

Türk Japon Vakfı (TJV) ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) Türkiye Ofisinin Covid-19 salgını döneminde başlattığı “Voices of Students; Introduction of Turkey & Japan” – “Öğrencilerin Sesinden; Türkiye ve Japonya Tanıtımı” çevrimiçi seminerlerinin on üçüncüsü Hyogo ve Van (Erciş) illeri arasında 18 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirildi. Seminerde Nishinomiya Imazu Lisesi öğrencileri ile Erciş Tenzile Ana Ortaokulu öğrencileri, kültürel ve afet eğitimi konularında paylaşımda bulundu.

Seminer her iki okulu temsilen birer öğrencinin açış konuşması ile başlamış ve ilk bölümünde Ercişli öğrenciler, Türkiye ve Van’ın doğal, tarihi ve kültürel güzellikleri hakkında bilgi vermiştir. Nishinomiya Imazu Lisesi öğrencileri de Karate, Manga ve Japon kaligrafi sanatı (Shodo) hakkında bilgi vererek, çok beğenilen bir Karate ve Shodo gösterimi yapmıştır.

Seminerin afet eğitimine ilişkin bölümünde ise Japon öğrenciler, 1995 Hashin Awaji Depremi ile afet zarar azaltmaya yönelik faaliyetleri hakkında bilgi vermiştir. Afet zarar azaltmaya yönelik oluşturulan okul öğrenci kulübü (Imazu Normalization Group-ING) çalışmalarının tanıtımı çok yararlı bulunmuştur. Afet eğitimi oturumunda Erciş Tenzile Ana Ortaokulu öğrencileri ise, Türkiye’deki, özellikle Van’da yaşanmış afetler hakkında detaylı bilgi vermiştir. Ayrıca, 12 Kasım tarihinde Türkiye genelinde ilk kez yapılmış olan deprem tatbikatını tanıtmış ve 2011 yılında Van Erciş’deki depremde hayatını kaybeden Japon yardım gönüllüsü Atsushi Miyazaki’yi de anlatımları içerisinde anmıştır. Katılımcıların çok büyük bir ilgiyle takip ettiği seminer, öğrenciler arasındaki soru-cevap bölümü sonrasında başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

Seminerde konuşma yapan JICA Türkiye Ofisi Başkanı TANAKA Yuko’ya, Hyogo Valiliği Paris Ofisi Genel Müdürü OE Shinichiro’ya, Nishinomiya Imazu Lisesi Müdürü MATSUMOTO Toshinao’ya ve Tenzile Ana Ortaokulu Müdürü Ebubekir DEMİR’e çok teşekkür ederiz.

Seminer Videosu (özet): https://www.youtube.com/watch?v=-nUPlhH6Kv4

İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

E-Bülten üyeliğine kayıt olun,
Etkinliklerden haberdar olun.

Ad:
Soyad:
E-posta:
 

Son Eklenenler