Voices of Students-7

Öğrencilerin Sesinden Türkiye ve Japonya Tanıtımı-4
“Tohoku ile Özel Değişim Programı; Türkiye ve Japonya’da Afet Eğitimi”

Tohoku ile 7 Haziran 2020 tarihinde yapılan özel kültürel değişim seminerinin devamı niteliğindeki programda, Türkiye ve Japonya’daki Afetlere Hazırlık ve Afet Eğitimi konusu ele alındı. Seminerde Kütahya ve Van’dan öğrenciler, Japonya’nın Kuzeydoğusundaki (Tohoku bölgesi) SendaiFukushima ve Yamagata illerinde yaşayan öğrencilerle başarılı bir şekilde bilgi paylaşımında bulundu. Öğrenciler, özellikle her iki ülkede 2011 yılında yaşanan afetler (11 Mart 2011 tarihinde Kuzeydoğu Japonya’da yaşanan deprem ve tsunami felaketi, 19 Mayıs 2011 tarihindeki Simav depremi ve 23 Ekim 2011 tarihindeki Van deprem afeti) hakkında bilgi vererek alınması gereken önlemler ile okullardaki afetlere hazırlık ve afet eğitimi konusunda bilgi değişiminde bulundu.

Seminer kapsamında, TJV ve JICA Türkiye Ofisi tarafından yürütülen Afet Eğitimi Davet Programları ve Bölgesel Afet Eğitim Etkinliklerinde “Eğlenerek Afet Eğitimi” konsepti çerçevesinde uygulanan Karagöz-Hacivat ile Afet Eğitimi, Bursa’dan lise öğrencisi Alp Eren Aydın tarafından başarılı bir performansla tanıtıldı. Oldukça ilgi gören semineri öğrencilerin yanı sıra pek çok öğretmen ile üst düzey yönetici izledi.

Açış konuşması yapan JICA Türkiye Ofisi Başkanı sayın Nobuhiro Ikuro’ya, kapanış konuşması yapan Hyogo Valiliği Avrupa Temsilciliği Başkanı sayın Shinichiro Oe’ye ve kapanış oturumunda programı değerlendiren Miyagi Eğitim Üniversitesinden konu uzmanı Doç. Dr. Takashi Oda ile katılımları ve kapanış konuşmalarıyla bizleri onurlandıran Japonya’nın Türkiye Büyükelçisi sayın Akio Miyajima’ya çok teşekkür ederiz.

Seminer Videosu (özet) için tıklayın

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

E-Bülten üyeliğine kayıt olun,
Etkinliklerden haberdar olun.

Ad:
Soyad:
E-posta:
 

Son Eklenenler