RENKLERİN BULUŞMASI

Sayın Konuklar;

22 Mayıs 2017 Pazartesi ve 23 Mayıs 2017 Salı günü Türk Japon Vakfı Kültür Merkezinde düzenlenecek olan etkinliklerimize ait ayrıntılı bilgi aşağıda bilgilerinize Sunulmaktadır.

23 Mayıs Salı günü yapılacak olan Konferans’ta Japon Sanatçı Nakatsugawa Hiroaki tarafından “Japonya’da Art Brut( Ham Sanat) üzerine düşünceler” konulu bir sunum gerçekleştirilecektir.

Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek olan bu etkinlikte sizleri ve öğrencilerinizi aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Saygılarımızla
Türk Japon Vakfı Kültür Merkezi

RENKLERİN BULUŞMASI

SİZZLE OHTAKA – NAKATSUGAWA HİROAKİ – ASU

Konser – Resim Sergisi Açılışı – Canlı Resim Gösterisi

Art-Brut Konferans

Japon kültürüne ait öğelerin yer aldığı “Renklerin Buluşması” etkinliği 22 Mayıs 2017, Pazartesi günü, 19.00 – 21.30 saatleri arasında Türk Japon Vakfı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.

23 Mayıs 2017 Salı günü 14:30-16:00 saatleri arasında Ressam/Küratör Nakatsugawa Hiroaki tarafından “ Japonya’da Art-Brut (Ham Sanat ) üzerine Düşünceler” konulu konferans düzenlenecektir.

Detayları aşağıda yer alan ve Japon kültürünü daha yakından tanıma imkânı bulabileceğiniz ücretsiz etkinliklerde sizleri dostlarınızla birlikte görmekten büyük mutluluk duyacağız.

A- Sergi Açılışı ve Kokteyl | 19:00 – 19:50

Ressam Nakatsugawa Hiroaki’nin 2015-2017 döneminde tuval üzerine akrilik ve kâğıt üzerine karakalem desen çalışmalarından oluşan sergi 19:00’da açılacaktır. Ücretsiz olarak gezilebilecek sergi 16 Haziran Cuma gününe kadar açık kalacaktır.

B- Canlı Resim Gösterisi | 20:00 – 20:30

Ressam Nakatsugawa Hiroaki, Sizzle Ohtaka ve ASU’nun müzikleri eşliğinde 1,5 x 3 metre boyutlarındaki büyük tuval üzerine akrilik boya ile doğaçlama resim yapacaktır.

C- Konser | 20:40 – 21:30

Sizzle Ohtaka, üstün vokaliyle Japon halk şarkılarına ve halk ezgilerine dayalı özgün parçalarından oluşan bir konser verecektir. Piyanist ASU kendisine eşlik edecektir.

23 Mayıs 2017 Salı Konferans : 14:30-16:00

Japonya’da Art-Brut (Ham Sanat) Üzerine Düşünceler
Ressam/ Küratör Nakatsugawa Hiroaki tarafından Sosyal Refah, Eğitim, Engellilik gibi somut toplumsal konularla sanat Arasındaki ilişkileri sorgulayan bir konferans düzenlenecektir.

Bilgi için: Türk Japon Vakfı Kültür Merkezi
Tel: 0312 491 17 54-55
Mail:tjv@tjv.org.tr
Adres: Ferit Recai Ertuğrul cd. No:2 Oran/ Çankaya/Ankara

Renklerin Buluşması
Nakatsugawa Hiroaki – Sizzle Ohtaka – ASU

Konser – Resim Sergisi Açılışı – Canlı Resim Gösterisi

SIZZLE OHTAKA, Vokal

Japon ses sanatçısı. Tokyo’da doğdu. Yedi yaşından itibaren klasik solfej dersleri almaya başladı. Caz ve dünyanın çeşitli halk müzikleriyle tanışmasıyla herhangi bir tarz ya da ekolle kendini sınırlamayacağı yeni ufuklara yöneldi. Bugüne dek yirminin üzerinde albüm çıkaran sanatçı, birçok müzisyen, dansçı, sinemacı ve ressamla ortak çalışmalar yaptı. Şu anda “Voice Drawing” adını verdiği atölye çalışmaları gerçekleştiriyor. Japonya devlet televizyonu NHK eğitim kanalında “Nihongo de Asobo” (Japonca’yla Oynayalım) programında düzenli olarak yer alıyor. Birçok film ve oyuna sesiyle katkıda bulunan Sizzle Ohtaka, Miyazaki Hayao’nun ünlü animesi Ruhların Kaçışı’nda da Kamigami-sama adlı şarkıyı seslendirmişti.

ASU, Vokal/Piyanist

Japon besteci, şarkı sözü yazarı, aranjör, vokalist, piyanist.

Çocukluğunda müzikle ilgilenmemesine rağmen ani bir hevesle beste yapmaya başladı. 2008 yılında ilkokuldan arkadaşlarıyla vokal grubu “The New Classic”i kurarak müzik dünyasına girdi.

Sinema, müzikal, TV dizi filmleri, çizgi film gibi alanlarda beste yaparken, solo vokal ve piyano çalışmalarını da sürdürüyor.

NAKATSUGAWA HIROAKI, Ressam/Küratör

1958 yılında Japonya’nın Shizuoka kentinde doğdu. 1978 yılında Musashino Güzel Sanatlar Yüksekokulu’ndan mezun oldu. 1982 yılında Wako Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Bölümünü bitirdi. Lacivert/mor çizgilerle çizim ve resim teknikleriyle büyük ebatlardaki tuallere akrilik tablolar yapmaktadır. Önemli yapıtları arasında “Kratophany-Gücün Belirmesi”, “Yeni Yüzyıl” ve “Arkeoloji” sayılabilir.

Gerekli asgari teknik ve yöntemle insan açısından “bellek-iz-eksiklik” temaları üzerine çalışmaktadır. Shizuoka Vilayet Güzel Sanatlar Müzesi, Tsukuba Üniversitesi, Kawasaki Özel Eğitim Okulu ve benzeri merkezlerde günümüz sanatı ve “Art Brut (outsider art)” konularında dersler ve atölye çalışmaları düzenlemektedir.

1995 Kobe Depremi sonrası yaptığı canlı resim gösterileri vesilesiyle, 1999 depremleri sonrası “Ruhun Gıdası” projesine katılarak Türkiye’de ve 11 Mart 2011 Büyük Doğu Japonya Depremi sonrası afet bölgesinde canlı resim gösterileri ve atölye çalışmaları düzenlemiştir.

Kawasaki Belediyesi’nin bulunan engelli sanat tesisi “Atölye SHU”nun sanat direktörü ve sivil toplum kuruluşu olan “Arte de Vivre”’nin yöneticisidir. 2012, 2013 ve 2014 yıllarında Saitama İli Engelliler Güzel Sanatlar Sergisi sanat yöneticiliğini üstlenmiştir. Okamoto Taro Güzel Sanatlar Müzesi “Okamoto Taro ve Art-Brut” adlı serginin küratörüdür. Vantan Design Institute ve Wako Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Sanatçı sosyal refah, eğitim, engellilik gibi somut toplumsal konularla sanat arasındaki ilişkileri sorgulamaya devam ediyor.

İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

E-Bülten üyeliğine kayıt olun,
Etkinliklerden haberdar olun.

Ad:
Soyad:
E-posta:
 

Son Eklenenler