Voices of Students-1

Van-Erciş Tenzile Ana Ortaokulu Öğrencilerinden
Japonya’ya Yönelik Türkiye Tanıtım Semineri

Covit-19 salgınına bağlı olarak uzun süredir evlerinde kalan ve eğitimlerini TV ve internet üzerinden evde almakta olan öğrencileri hem bu salgın sürecinin olumsuz etkisinden kurtarararak sosyalleşmelerine destek olmak, hem de eğitimlerine dolaylı olarak katkıda bulunmak için Türk Japon Vakfı, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ve Van-Erciş Tenzile Ana Ortaokulu (*) iş birliğinde Japonya’daki öğrencilere yönelik Türkiye tanıtım semineri 5 Mayıs 2020 tarihinde video konferans yoluyla gerçekleştirildi.

Eğitim etkinliğinde yaşları 10-13 arasında değişen 10 öğrenci gönüllü olarak yer aldı ve daha önce hiç deneyimleri olmamalarına rağmen üstün bir çaba göstererek seminerde paylaşacakları bilgileri araştırıp sunum haline getirdiler. İngilizce öğretmenleri Öznur Anaç’ın koordinasyonunda kendi aralarında internet ortamında yaptıkları denemelerle ve hazırladıkları çalışmalarla kısa sürede hazır hale geldiler.

Video konferansta öğrenciler İngilizce olarak ülkemizi; coğrafi konum, nüfus, iklim, tarih, Japonya ile ilişkiler, ekonomi-ticaret, doğal güzellikler, tarihi yerler, kültür-sanat ve spor faaliyetleri başlıkları altında tanıttı ve sunum bitiminde de Japon katılımcıların sorularını cevapladılar. Yaklaşık 70 izleyinin takip ettiği seminer, Türk öğrencilerin aktif katılımı, sunum dosyalarını güzel bir şekilde organize edip sunması, İngilizceleri ve teknolojiye hakim olmaları bakımından katılımcılarda hayranlık bıraktı.

(*) Erciş Tenzile Ana Ortaokulu, Türk Japon Vakfı, JICA ve MEB’in ilk kez 2016 yılında düzenlediği “Afet Eğitimi Davet Programı”nda eğitim alan okullardandır. Aynı okulda 2019 yılında da Türk Japon Vakfı ve JICA tarafından MEB ile iş birliği içerisinde “Afet Eğitimi Dostluk Kervanı” olarak adlandırılan bölgesel afet eğitim etkinlikleri gerçekleştirilmiştir.

Seminer Videosu (özet) için Tıklayın

Web Haber için Tıklayın

İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

E-Bülten üyeliğine kayıt olun,
Etkinliklerden haberdar olun.

Ad:
Soyad:
E-posta:
 

Son Eklenenler