Voices of Students-16

Öğrencilerin Sesinden Türkiye ve Japonya Tanıtımı-11
“Hyogo ve Antalya ile Değişim Programı; Kültürel Değişim ve Afet Eğitimi”

Türk Japon Vakfı (TJV) ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) Türkiye Ofisinin Covid-19 salgını döneminde yürüttüğü “Voices of Students; Introduction of Turkey & Japan” – “Öğrencilerin Sesinden; Türkiye ve Japonya Tanıtımı” çevrimiçi seminerlerinin on birincisi Hyogo ve Antalya illeri arasında 5 Ağustos 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Seminerde Akashi Minami Lisesi öğrencileri ile Alanya Yaşam Tasarım Okulları öğrencileri, kültürel değişimin yanı sıra afet risk azaltma ve afet eğitimi konusunda paylaşımda bulundu.

Seminer her iki okulu temsilen birer öğrencinin açış konuşması ile başlamış ve ilk bölümünde Alanyalı öğrenciler, Türkiye’nin doğal, tarihi ve kültürel güzellikleri hakkında bilgi vermiştir. Akashi Minami Lisesi öğrencileri de okulları ve Japon kültürüne ilişkin bilgi paylaşımında bulunmuştur. Seminerin afet eğitimine ilişkin bölümünde ise Japon öğrenciler, Japonya’da son dönemde gerçekleşmiş depremler ve zarar azaltmaya yönelik çalışmaları hakkında bilgi vererek okulda gönüllü öğrencilerin oluşturduğu “MEYNAN-Afet Önleme Genç Liderler Topluluğu”nu tanıtmıştır. Yaşam Tasarım Okulları öğrencileri ise son dönemde Türkiye’de yaşanan afetlerden bahsederek, Akdeniz ve Ege bölgesinde devam etmekte olan orman yangınları konusuna dikkat çekmiştir. Katılımcıların her zamanki gibi ilgiyle takip ettiği seminer, öğrenciler arasındaki soru- cevap bölümü sonrasında başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

Seminerde konuşma yapan JICA Türkiye Ofisi Başkanı IKURO Nobuhiro’ya, Hyogo Valiliği Afet Yönetim Projeleri Planlama Dairesi yöneticilerinden MUKAIJO Takaaki’ye, Akashi Minami Lisesi Müdürü UDO Toshimi’ye ve Alanya Yaşam Tasarım Okulları Kurucu Müdürü Salih ORGUN’a çok teşekkür ederiz.

Seminer Videosu (özet) için tıklayın

İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

E-Bülten üyeliğine kayıt olun,
Etkinliklerden haberdar olun.

Ad:
Soyad:
E-posta:
 

Son Eklenenler