Voices of Students-3

Hokkaidolu Öğrenciler Japonya’yı Tanıtıyor

Türk Japon Vakfı (TJV) ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) Türkiye Ofisinin düzenlediği Afet Eğitimi Davet Programlarına 6 öğrenci ve bir öğretmen ile 2016 yılında katılmış olan Van-Erciş Tenzile Ana Ortaokulu, bu kez de TJV ve JICA Türkiye Ofisi tarafından Covit-19 salgını sürecinde başlattığı “Voices of Students; Introduction of Turkey” – “Öğrencilerin Sesinden; Türkiye Tanıtımı” seminerlerinde aktif olarak yer almıştır. Covit-19 salgınına bağlı olarak uzun süredir evlerinde kalan ve eğitimlerini TV ve internet üzerinden evde almakta olan öğrencileri hem bu salgın sürecinin olumsuz etkisinden kurtararak sosyalleşmelerine destek olmak, hem de eğitimlerine dolaylı olarak katkıda bulunmak için başlatılan projenin ilk seminerinde Van-Ercişten 10 gönüllü öğrenci 5 Mayıs 2020 tarihinde İngilizce olarak başarılı bir şekilde Türkiye tanıtımı yapmıştı.

Bu seminerin devamı niteliğinde olan 31 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleştirilen ikinci seminerde ise Hokkaido-Sapporo’da yaşayan 7 lise öğrencisi Japonya ve Japon kültürüne yönelik çok güzel tanıtım yaparak katılımcıların Japonya, Japon kültürü ve Sapporo hakkında bilgi sahibi olmasını sağladı. Türkiye’nin yaklaşık 15 ilinden katılan öğrenciler, yönelttikleri soru ve açıklamalar ile Japon öğrencilerle güzel bir etkileşimde bulundu. Yaklaşık 130 katılımcının takip ettiği seminerin sonunda Hokkaido’nun Nemuro kasabasında yaşayan 11 yaşındaki Tatsuki Yamamoto ve kardeşi Subaru Yamamoto, seslendirdikleri balıkçı türküsü “Soran Bushi” ile katılımcıların büyük beğenisini kazandı.

Katılımları ve açış konuşmalarıyla bizleri onurlandıran Japonya’nın Türkiye Büyükelçisi sayın Akio Miyajima ile kapanış konuşması yapan JICA Türkiye Ofisi Başkanı sayın Nobuhiro Ikuro’ya çok teşekkür ederiz.

Seminer Videosu (özet) için tıklayın

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

İlgili Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ

E-Bülten üyeliğine kayıt olun,
Etkinliklerden haberdar olun.

Ad:
Soyad:
E-posta:
 

Son Eklenenler